top of page

Свідло К.В.Методологія і організація наукових досліджень в харчовій галузі / Кійко В.В. Системи управління якістю на підприємствах харчової промисловості

Свідло К.В.Методологія і організація наукових досліджень в харчовій галузі: підруч./К.В.Свідло, Т.А. Лазарєва, Л.О.Бачієва.- Х.:Світ книг, 2020.-224 с.- Бібліогр.: 

с.223- 224


Навчальне видання підготовлено авторським колективом Української інженерно-педагогічної академії і рекомендовано аспірантам, науковцям, викладачам вищої школи.

За словами авторів, у запропонованому підручнику здійснена спроба нового підходу до структури та змісту викладання курсу «Основи наукових досліджень».

Викладено роль науки у науково-технічному, інноваційному розвитку держави, окремих галузей наук та виробництва. Розглянуто пріоритетні задачі наукознавства, питання системності, логіки у науковому пізнанні, методику наукових досліджень у харчовій галузі, форми підготовки наукових кадрів.

Матеріал видання згруповано за темами.

В першій частині викладено предмет, завдання дисципліни, основні задачі наукознавства.

Окремо виділені основні напрями науково-технічного розвитку України в цілому та зокрема, харчової галузі.

Тема друга подає матеріал з питань системності, логіки у науковому пізнанні. Це ознаки та принципи вивчення систем, класифікація систем, методологічні основи системного наукового дослідження.

В темі  «Інформаційна база наукових досліджень і методи відбору матеріалів»

представлені  матеріали з організації наукової інформації,  подані рекомендації з аналізу вихідної інформації, методика роботи з літературними джерелами. 

В окремому розділі висвітлена методологія і організація наукових досліджень в харчовій галузі

Відзначаються актуальні проблеми для наукових досліджень у харчовій галузі України: інтенсифікація, оптимізація технологічних процесів; індустріалізація галузі та подальший розвиток науково-технічного прогресу; комплексна раціоналізація підприємств за рахунок модернізації, реконструкції; створення безвідходних виробництв та інші актуальні проблеми.

Виділена тема «Винахідництво і раціоналізаторство. Основи патентування». 

Розкриті питання: організаційна структура органів управління в сфері охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності, суб’єкти права на винаходи, опис винаходу, патентні дослідження та інші.

Важлива тема «Систематизація та впровадження результатів наукового дослідження». 

Науковцям  необхідні знання з питань введення в науковий світ результатів досліджень: техніка написання рефератів, наукових статей, монографій, тез доповідей, навчальних підручників, посібників, наукових фахових видань тощо. 

Завершують підручник тестові завдання для самоконтролю, список рекомендованої літератури.




Кійко В.В. Системи управління якістю на підприємствах харчової промисловості: навч. посіб./В.В.Кійко та інші., НУХТ. – Одеса: Олді плюс, 2023. - 278 с.:іл.


Навчальний посібник підготовлений науковим колективом Національного університету харчових технологій. У виданні висвітлено багаторічний вітчизняний та зарубіжний досвід діяльності у сфері управління якістю. Матеріал, викладений в посібнику, базується на сучасних досягненнях та практичних втіленнях у сфері системи управління якістю (СУЯ) харчової продукції відповідно до вимог національного законодавства та міжнародних стандартів.

За словами авторів, головна мета посібника - ознайомити студентів із сучасними принципами та методами управління якістю харчових продуктів, інструментами контролю, аналізу, управління та покращення якості продуктів. 



Навчальне видання складається з восьми розділів.

В першому розділі викладені теоретичні основи управління якістю харчової продукції.

Серед складових виробництва одна з головних – стратегія бренду, що полягає в забезпеченні високої якості продукції. Адже «тільки пропонуючи споживачу високоякісну продукцію, можна досягти позиції преміум-брендів».  

Розділ другий розглядає ретроспективу та перспективу формування систем управління якістю: розвиток методів, техніки та інструментарію управління якістю; етапи розвитку та сутність базової концепції загального управління якістю (TQM); досвід управління якістю провідних країн світу; національний досвід у сфері управління якістю.

Розділ «Інструменти управління якістю» пропонує огляд семи японських інструментів управління якістю: контрольний листок, контрольна карта, діаграма Ісакави, гістограма, діаграма Парето, діаграма розсіювання, стратифікаця.

Частина цих методів покликана виявляти проблеми, частина – аналізувати їх, ще одна частина методів дозволяє вирішити ці завдання комплексно.

В розділі «Процесний підхід до управління якістю» розглядається процес управління якістю, його компоненти, моделювання процесів та їх декомпозиція.

Вичерпне інформаційне наповнення розділу, присвяченого системі управління якістю як головної складової системи загального управління. Розглядається еволюція розвитку стандартів якості, характеристика базових стандартів ISO серії 9000; склад національних стандартів ДСТУ ISO серії 9000.  

Розділ «Розробка та впровадження систем управління якості (СУЯ) на підприємствах харчової промисловості відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001».

Представлена послідовна схема робіт з розробки та впровадження СУЯ з урахуванням вимог ДСТУ ISO 9001:2015.

Аудит як засіб поліпшення СУЯ, види та типи аудиту, керування програмою аудиту та алгоритм його проведення, порядок проведення сертифікації систем управління якістю виробництва продукції на підприємствах харчової промисловості – ці питання висвітлені в сьомому розділі.

В заключному розділі  розглядаються процеси, що ведуть до вдосконалення систем управління якістю підприємства та шляхи постійного поліпшення процесів управління якістю.

Посібник може бути корисним викладачам, аспірантам, магістрам  вищих навчальних закладів, інженерно-технічним фахівцям підприємств, зайнятих  у сфері систем управління якістю продукції.





bottom of page