7 січ. 2024 р.
Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики. Відзначено особливості приготування хліба в селі Криничне, де живе болгарська етнічна меншина.
Зовсім нещодавно такої честі удостоїлася Вінниччина з її унікальними хлібними традиціями.
Як повідомляє Міністерство культури та інформполітки, тепер їхня традиція приготування та споживання обрядових хлібів до Дня Святого Георгія є нематеріальною культурною спадщиною України. День Святого Георгія відзначається 6 травня та 23 листопада.
Традиційно випіканням хліба займалася найстарша жінка в родині. Замішувалося тісто в маленькій кімнаті з піччю у дерев’яній діжці.
З готового тіста пекли пʼять хлібів: Боговиця (на честь Бога і Богородиці), Рангель (на честь Св. Архангела Михаїла), Коровай (на честь Св. Георгія) і дві Ушчарьки (символ свята).
Боговиця — округлий хліб, прикрашений зверху чотирма перехресними джгутами, які символізують сонце і весняне пробудження природи.
Ушчарька — круглий хліб з розташованим по колу незамкненим джгутом (відкритий загін для овець), непарна кількість маленьких кульок з тіста (вівці), джгут у вигляді гака (посох пастуха) і фігурка людини (пастух).
Коровай — високий святковий хліб. Кожна господиня прикрашала його по-своєму.
Рангель — фігурно переплетений хліб з двох або кількох джгутів, обовʼязково з наскрізним отвором посередині. В отвір ставили чашу з вином. Люди відривали трохи хліба, мачали у вино, а потім їли.
Коли хліб був готовий, господиня виносила його на вулицю, де стояли святкові столи. Ще серед святкових частувань були курбан, страва з молодого ягняти, зелень, вино.
https://shuba.life/articles/11056-tradiciyi-hliba-odeshini-stali-nematerialnoyu-spadshinoyu