top of page

Дайджест періодичних on-line видань з 1 по 7 лютого 2025 року

Дайджест періодичних on-line видань

з  1 по 7 лютого  2025 року


Зміст         стор.


1. Уряд України схвалив Концепцію програми розвитку тваринництва до

 2033 року 1


2. Експорт українського продовольства у 2024 році зріс на всіх ключових

 ринках – ЄС, Азії та Африки 2


3. В Україні зросли обсяги переробки сої 2


4. Україна займає одне з провідних місць серед країн-експортерів 

журавлини 2


5. У ЄС вирішили не продовжувати безмитну торгівлю з Україною 3


6. Якісна поліпропіленова стрічка – гарантія цілих яєць 3 


7. Нідерланди стали основним покупцем української курятини 4


8. Китай змінив вимоги до транспортування рослинних олій 4


9. Свіжість, якість і емоції: особливості виробництва крафтового сиру 4


10. Україна у 2024/25 МР наростила на 17% експорт цукру 4


11. Імпорт агропродукції в Україну: що купували за кордоном у 2024 році 5

                                          --------------------------------------------------------------------

1. Уряд України схвалив Концепцію програми розвитку тваринництва до 2033 рокуAgravery. -05.02.2025

Пресслужба Мінагрополітики повідомляє, що Розпорядження № 76-р, розроблене Мінагро, і ухвалене на засіданні КМУ. Підкреслюється: «Затверджена концепція слугує основою для розробки Державної цільової програми розвитку тваринництва, переліку дієвих заходів, покликаних сприяти розвитку галузей тваринництва». 

Державна цільова економічна програма розвитку тваринництва має  забезпечити: -  задоволення потреб внутрішнього ринку у безпечній та якісній харчовій продукції тваринного походження; 

-  створення прогресивної форми підприємницької діяльності; 

- стабілізацію і збільшення поголів’я сільськогосподарських тварин; 

- забезпечення стабільного ветеринарно-санітарного стану, запобігання негативним екологічним наслідкам виробничої діяльності тваринницьких підприємств;

-  просування експорту харчових продуктів тваринництва та відкриття нових ринків. 

Концепція передбачає підтримку малих та середніх виробників, стимулювання укрупнення та розвитку на кооперативних засадах фермерських і особистих селянських господарств, які можуть бути основними для ремісничої діяльності щодо переробки та органічного виробництва продукції з використанням прямих каналів реалізації продукції.https://agravery.com/uk/posts/show/urad-ukraini-shvaliv-koncepciu-programi-rozvitku-tvarinnictva-do-2033-roku


2. Експорт українського продовольства у 2024 році зріс на всіх ключових ринках – ЄС, Азії та АфрикиAgravery. -04.02.2025

Заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Микола Пугачов розповів, що у 2024 р. доходи від експорту українського продовольства синхронно зростали на всіх головних регіональних ринках збуту – ЄС, Азії та Африки. «Вирішальним чинником збільшення обсягів зарубіжних поставок агропродукції в умовах повномасштабного російського вторгнення на територію України стало збереження орієнтації на ринки Європейського Союзу, яке торік принесло другий за вартістю обсяг експорту до цього регіонального угрупування в історії держави», - зауважив науковець. 

Обсяги поставок аграрної продукції з України до країн – членів ЄС збільшилися на 3% проти показника попереднього року у $12,6 млрд і склали $13 млрд. При цьому частка ЄС у вітчизняному експорті сільгосппродукції склала минулого року 52,4% від усього українського агроекспорту. Характерною ознакою 2024 р.стали зміни у рейтингу найбільших імпортерів української агропродукції. 

 «Що стосується перспектив 2025 р. для аграрного експорту України, то він значною мірою залежатиме від безперебійності функціонування контрольованого морського коридору, адже нині близько 90% кількісних обсягів продовольства вивозиться саме морськими шляхами», - зазначив М. Пугачов. 

https://agravery.com/uk/posts/show/eksport-ukrainskogo-prodovolstva-u-2024-roci-zris-na-vsih-klucovih-rinkah-es-azii-ta-afriki


3. В Україні зросли обсяги переробки сої

AgroNews.ua. -  05.02.2025

АПК-Інформ пише, що кілька місяців поспіль в країні знижується експорт соєвих бобів, тоді як внутрішня переробка їде рекордними  темпами. 

Так, у січні експорт сої з країни склав близько 223 тис. тонн, що на 38% поступається грудневому показнику та стало найнижчим місячним обсягом від початку поточного сезону. Причин зниження активності кілька. По-перше, Пакистан, з травня 2024 р. суттєво збільшив імпорт української сої, а у грудні дозволив імпорт до країни ГМ соєвих бобів, надавши ліцензії на імпорт 39 компаніям, і, як наслідок, українська соя може суттєво втратити свої позиції на даному ринку через конкуренцію з американською соєю. В січні відвантажень сої з України до Пакистану не було зафіксовано. 

По-друге, світовий ринок в очікуванні нового урожаю соєвих бобів з Бразилії, збирання яких поки що відбувається з затримкою через дощі. І як наслідок, очікується сезонне зниження цін,  ключові імпортери займають позицію очікування, зокрема, ЄС, який в першій половині 2024/25 МР суттєво збільшив імпорт даної культури і має її непогані запаси. 

По-третє, ринок у січні був досить багатим на події, що можуть вплинути на майбутні торговельні відносини між країнами і що теж створювало напругу на ринку та спонукало імпортерів не поспішати з закупівлею. Зокрема, варто відзначити інавгурацію нового президента США та очікувані його рішення щодо мит та політики з біоетанолу, заборону Китаєм закупівлі соєвих бобів у деяких бразильських постачальників через невідповідність якості та ін.

Основними імпортерами української сої у січні були Туреччина, Єгипет  та Франція, яка відновила закупівлю даної культури з України вперше з грудня 2023 р. Майбутні перспективи переробки сої будуть залежати від цінової кон’юнктури сектору соєвого шроту та конкуренції на європейському ринку, що став основним ринком збуту для українського продукту.

.https://agronews.ua/news/v-ukrayini-zrosly-obsyagy-pererobky-soyi/


4. Україна займає одне з провідних місць серед країн-експортерів журавлини

AgroNews.ua. -  03.02.2025

Україна займає одне з провідних місць серед країн-експортерів журавлини, не маючи спеціалізованих плантацій для вирощування журавлини. Вона входить до топ-10 світових постачальників,  продовжує утримувати стабільні позиції на світовому ринку органічних ягід, зокрема журавлини та чорниці. Про це розповіла  Ольга Денищик, координаторка Фонду Зуккова, який займається захистом природоохоронних територій.

Попит на українську журавлину зростає, адже екологічно чисті продукти, які вирощуються в природних умовах, користуються особливою популярністю на міжнародних ринках. Також Україна активно експортує і чорницю, яка знаходить своє місце у виробництві йогуртів в Європі.

https://agronews.ua/news/ukrayina-zajmaye-odne-z-providnyh-miscz-sered-krayin-eksporteriv-zhuravlyny/


5. У ЄС вирішили не продовжувати безмитну торгівлю з Україною

AgroNews.ua. -  01.02.2025

Після 5 червня Єврокомісія не планує продовжувати торгівлю з Україною на нинішніх умовах, а хоче повернути мита на аграрну продукцію, які ЄС скасував у 2022 році. Єврокомісар з питань сільського господарства Крістоф Хансен анонсував угоду в рамках торговельної угоди DCFTA - Поглиблена і всеохопна зона вільної торгівлі. Вона є частиною Угоди про асоціацію між ЄС та Україною 2016 року.

Мова йде про угоду в рамках ПВЗВТ (DCFTA) (ст. 29), яка означатиме взаємну лібералізацію торгівлі, але не, як у нині чинному регламенті, лише на користь України. Від цього виграють як українські, так і європейські компанії. У деяких випадках це може означати встановлення квот на чутливу сільськогосподарську продукцію з України та нові захисні положення. Угода означатиме, що Україна повинна буде адаптуватися до стандартів безпеки харчових продуктів і добробуту тварин, які діють в ЄС. Усе це слугувало б поступовій інтеграції України до єдиного ринку з метою її майбутнього членства в ЄС.

https://agronews.ua/news/u-yes-vyrishyly-ne-prodovzhuvaty-bezmytnu-torgivlyu-z-ukrayinoyu/


6. Якісна поліпропіленова стрічка – гарантія цілих яєць 

AgroNews.ua. - 31.01.2025

Поліпропіленова стрічка для яйцезбору у птахівництві, де кожна деталь має значення, стала справжнім технологічним проривом. Вона забезпечує ефективність, гігієну та комфорт у зборі яєць.  

Стрічка для яйцезбору — це спеціальний елемент обладнання, який використовується у системах автоматизованого збору яєць на птахокомплексах. Виготовляється вона переважно з міцного та зносостійкого матеріалу, такого як поліпропілен, який витримує інтенсивну експлуатацію, стійкий до механічних пошкоджень, наприклад, тертя чи розтягнення. Важливо, сам поліпропілен не вбирає вологу, а це має велике значення на птахофермах, адже там рівень вологості може бути високим. Він стійкий до дезінфекційних засобів, які досить часто використовуються для санітарної обробки приміщень. Стрічка для яйцезбору легко чиститься, тому відпадає ризик розвитку й поширення бактерій та інфекцій серед птиці.

Основне завдання стрічки — транспортувати яйця з місця, де кури їх відкладають, до сортувального обладнання чи пакувальних ліній, що дозволяє суттєво зменшити ризик пошкодження яєць та забезпечити їх чистоту. 

Сама стрічка досить гнучка, її можна використовувати на різноманітних типах обладнання. А її легка вага сприяє зниженню навантаження на механізми. 

https://agronews.ua/news/yakisna-polipropilenova-strichka-garantiya-czilyh-yayecz/


7. Нідерланди стали основним покупцем української курятини

AgroPolit.com. – 02.02.2025

У грудні минулого року український експорт м’яса птиці склав 37,8 тис. тонн, тоді як за весь 2024 рік — 446,6 тис. тонн, повідомила профільна асоціація «Союз птахівників України».  Головними покупцями українського м'яса птиці у 2024 році стали: Нідерланди — 16,8%; Саудівська Аравія — 13,4%; Словаччина —  7,5%; Ірак — 7,9%. Загальна частка країн ЄС у загальному експорті склала 30,5%, або 136,2 тис. тонн.

На українську галузь птахівництва вплинули  значне минулорічне подорожчання зернових і олійних культур та продуктів їх переробки, які займають 60-65% у собівартості продукції птахівництва; запровадження Європейською Комісією захисних заходів до українського експорту в країни ЄС; виклики, пов’язані з інфляцією, зменшенням чисельності і платоспроможності споживачів.

https://agropolit.com/news/29529-niderlandi-stali-osnovnim-pokuptsem-ukrayinskoyi-kuryatini


8. Китай змінив вимоги до транспортування рослинних олій

AgroPortal.ua.- 04.02.2025

З 1 лютого 2025 року. почав діяти  новий китайський стандарт GB44917-2024 «Гігієнічні вимоги до транспортування харчової рослинної олії наливом» 

Норма відповідності встановлює основні вимоги до тари для транспортування олій наливним способом, а також її очищення, обслуговування та контролю. Крім того, позначені умови до відомостей у супровідних документах, транспортування та розвантаження, ведення записів усіх етапів транспортування.Введення нормативного регулювання було ініційовано після повідомлень про те, що автоцистерни в Китаї займаються змішаним транспортуванням харчових продуктів і хімічних рідин в одному транспортному засобі без проміжного очищення. Стандарти впроваджують у спробі вирішити проблему безпеки обладнання для транспортування харчової олії в танкерах з самого початку її виробництва до кінцевих споживачів.

https://agroportal.ua/news/mir/kitay-zminiv-vimogi-do-transportuvannya-roslinnih-oliy


9. Свіжість, якість і емоції: особливості виробництва крафтового сиру

AgroPortal.ua.- 01.02.2025

Крафтова сироварня «Їж сир» у Кривому Розі добре відома поціновувачам сирної продукції своїм широким асортиментом, який налічує понад 30 позицій. Щоб виготовити таку кількість сиру на місяць, майстерня переробляє 1000-1500 л молока. Співвласниці сироварні Ганна Мельник та Ірина Савченко кажуть:  «Наша сироварня почалась із кухні вдома. Спочатку для себе, потім для знайомих, і, як сніговий ком, пішло далі. Людям «заходить» справжня продукція, виготовлена руками, а не автоматизованими машинами».

Сьогодні ж на виробництві вже працює технолог, яка постійно проходить навчання у сирних гуру. Основа досконалого смаку – це якісна сировина. Тож до вибору постачальників тут дуже прискіпливі. Наразі він у них один, незмінний, якому довіряють.

У майстерні «Їж Сир» кожен гурман знайде для себе щось особливе. Асортимент продукції вражає своєю різноманітністю — молоді сири, витримані, з різною пліснявою, плавлені, сири в баночках зі спеціями в олії, для смаження. А також їхній ексклюзив і найпопулярніша позиція — брюност, виробництво якого — це складний процес переробки сироватки.  «Особливість наших сирів — це відсутність домішок: 100% натуральне молоко і ручна робота», — зазначають Ганна та Ірина.

https://agroportal.ua/agrocheck/zvidki-jizha/svizhist-yakist-i-emociji-osoblivosti-virobnictva-kraftovogo-siru


10. Україна у 2024/25 МР наростила на 17% експорт цукру

Bizagro. – 04.02.2025

Пресслужба Національної асоціації цукровиків України “Укрцукор” повідомляє, що за перші п’ять місяців 2024-2025 МР Україна поставила на зовнішні ринки понад 352 тис. тон цукру, що на 17% більше, ніж за аналогічний період 2023-2024 МР.

Сказано, що весь експортований обсяг було спрямовано на світовий ринок, в той час як у 2023- 2024 МР частка експорту на світовий ринок становила лише 9,5%. Головними напрямками експорту 2024-2025 МР стали Туреччина (19% всього експорту), Лівія, Сомалі, Шрі-Ланка, Північна Македонія.

https://bizagro.com.ua/ukrayina-u-2024-25-mr-narostyla-na-17-eksport-tsukru/


11. Імпорт агропродукції в Україну: що купували за кордоном у 2024 році

УНІАН: Новини України.- 04.02.2025

Польща утримує перше місце у рейтингу основних постачальників агропродукції до нашої країни. В минулому році в Україну було ввезено агропродукції на 7,82 мільярда доларів, що на 9,7% більше, ніж роком раніше. Найбліьшу частку в імпорті зайняла риба і морепродукти. Це повідомив провідний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", доктор економічних наук Богдан Духницький.

У структурі імпорту традиційно домінують кілька груп: -  риба і морепродукти; - плоди, ягоди і горіхи; - алкогольні та безалкогольні напої; - різні харчові продукти; - вироби з какао; - тютюнові вироби; - насіння й плоди олійних культур.; - відходи, корми для тварин . Ці продукти сформували 64% вартості імпорту агропродукції нашою країною.

Основним постачальником до України аграрної продукції  як і раніше, був ЄС.. Частка країн ЄС шостий рік поспіль перевищила половину вітчизняного імпорту агропродовольства і склала 51,3 %.

З 2017 року, перше місце у рейтингу основних постачальників агропродукції до України утримує Польща. Торік вона продала в нашу країну товарів аграрної галузі на суму 925 млн дол. США, що на 3% менше показника 2023 року у 950 млн дол. 

https://www.unian.ua/economics/agro/import-produktiv-harchuvannya-v-ukrajinu-nazvani-naypopulyarnishi-tovari-12905382.html


© Центральна науково-технічна бібліотека харчової і переробної промисловості

bottom of page