(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

Шоколадне свято. 11 липня- Всесвітній день шоколаду!

Мореплавець Христофор Колумб або конкістадор Ернан Кортес? Завдяки кому з них Європа дізналась про шоколад, а точніше, про какао-боби, з яких ацтеки робили гіркий холодний напій ще до 19 століття до н.е.? «СucahuatI» -  так мовою ацтеків називалось «какао». Лінгвісти вважають, що мексиканське «шоколад» - це комбінація термінів «choco» (піна) і «atI» (вода) .Європа, до якої потрапив шоколад в 16 столітті н.е., розпробувала його не одразу, але згодом шоколад став аристократичним десертом і вживався не в холодному, а в гарячому вигляді. Пізніше з’явились шоколадні плитки в яскравих обгортках, цукерки, торти, шоколадні фігурки. Виявилось, що 7 липня 2015р. минуло рівно 465 років з тих пір, як шоколад з’явився в Європі. Тому Всесвітній день шоколаду відзначається 11 липня або 7 липня на Заході Європи. Свято виникло у Франції у 1995 році і було підтримано в Німеччині, Італії, Швейцарії та інших європейських країнах і, зокрема, в Україні. Того ж 1995 року на ринку шоколадних плиток з’явився  і став єдиною для того часу українською торговою маркою бренд «Корона» («Крафт Фудз Україна» м.Тростянець, Сумської області). На Днях України, які проходили у Франції було представлено страву «Сало в шоколаді» - вид цукерок із шоколаду, копченого сала і вершкового масла, які викликали чималий ажіотаж. В Україні ці креативні цукерки можна скуштувати у Києві в ресторані «Царська кухня», або у Львові - ресторан «Сало». Взагалі, Львів - місто, яке найбільш яскраво святкує День шоколаду, починаючи з 2016 року. В жодному місці України, крім Львова, Ви не почуєте чудового слова, яким називають шоколад – «чоколяда». У Львові шоколад з’явився у 18 столітті, на початку 19 століття запрацювала  перша цукерня, у  20 столітті шоколад у Львові - невід’ємна складова життя, у 21- мережа «Львівська майстерня шоколаду» створює шоколадні вироби ручної роботи у багатьох містах України, в Кракові, Варшаві. Український шоколад відомий далеко за межами нашої країни. Більш як 50 країн, завдяки експортним поставкам, мають змогу ласувати продукцією від Roshen, АВК, Конті. З січня 2018 року в Україні діє новий Європейський стандарт на шоколад, покликаний покращити якість продукту. Як і в інших країнах, в Україні створені музеї шоколаду: Вінниця, Музей шоколаду «Roshen», 2010 рік.;  Тростянець, садиба Голіцина, має 3 зали: «Корона», «Мілка», «Якобс», 2012 рік; Одеса, 2017 рік; Львів,2018 рік.

До Всесвітнього дня шоколаду - 11 липня ЦНТБ підготувала виставку літератури “Шоколадне свято”, список видань за темою.

http://cntb.at.ua/load/starodruki/smachne_svjato_do_vsesvitnogo_dnja_shokoladu_11_lipnja_2019/5-1-0-674

http://cntb.at.ua/load/starodruki/asortiment_shokoladnikh_virobiv/5-1-0-474

Пропонуємо завітати до рубрик Сайту:

    «Цікаві факти»    http://cntb.at.ua/load/cikavi_fakti/6

«Харчові родзинки»

http://cntb.at.ua/load/kharchovi_rodzinki_recept_tizhnja/mafin_z_kakao_ta_shokoladom/7-1-0-982

http://cntb.at.ua/load/kharchovi_rodzinki_recept_tizhnja/jizha_bogiv_shokolad/7-1-0-983

    «Тема їжі в мистецтві»

  http://cntb.at.ua/load/tema_jizhi_v_mistectvi/zhittja_jak_shokolad_girkota_dopomagae_ociniti_solodkist_fran   cuzka_prikazka_zhan_eten_liotar_shokoladnicja/8-1-0-53

  http://cntb.at.ua/load/tema_jizhi_v_mistectvi/natjurmort_zi_zbivachem_dlja_shokoladu_khuan_de_surbaran/8   -1-0-203

 

 Бібліотека вітає із святом тих, хто виробляє шоколад, рекламує, реалізує і просто одержує задоволення від смакування цього продукту і бажає всім «бути в шоколаді»!

 

 

 

 

 

Добавил: CNTB, 03.07.2020