(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

СИР ДО ВАШОГО СТОЛУ

Шановні користувачі рубрики «Тема їжі в мистецтві», до Різдвяних та Новорічних свят ми підготували для вас матеріал про популярний продукт – сир, без якого не відбувається жодне свято. 

Сир – не тільки улюблена їжа для гурманів, але й справжня муза в історії мистецтва. Сир надихав художників від голландських майстрів, натюрморти яких ми вже розглядали, до сучасності.

 

 

 

 

 

Флоріс ван Дейк, Натюрморт з сирами, 1615 р.

Спочатку згадаємо про голландців.  Не дивлячись на непридатні умови не тільки для землеробства, але і для життя взагалі, голландці ще до свого «золотого століття» у 17-му сторіччі, про яке можна прочитати у цій же рубриці в матеріалі «Голландський натюрморт – інтелектуальна гра - головоломка»,  спромоглися зробити зі своїх  засолених земель родючі лани. Ретельно оброблена земля, яка ще вчора була колишнім морським дном, давала хороші врожаї. До нашого часу Голландія залишається на перших позиціях в Європі у сільському господарстві. Корови тут завжди давали дивовижні надої! Але молоко – продукт, що  швидко псується. Що ж робити з його надлишками? Звичайно, сир! І масло. 

На картині «Натюрморт з сирами» Флоріса ван Дейка той сир, який зверху, - темний, більш витриманий, старий. Тут ціла піраміда з сирів різної витримки. Бачимо ми і маслини, які везли з Італії та Іспанії.

Нещодавно голландські мистецтвознавці виявили книжки з лікарськими порадами тих часів, в яких  підкреслювалась користь сирів для травлення і рекомендувалось завершувати кожну трапезу невеликим шматочком сиру.

 

Жан-Батіст-Сімеон Шарден,

Банка абрикосового варення 1758 р.

Століттям пізніше сир зображує на своїх полотнах французький художник Жан-Батіст-Сімеон Шарден, пензлю якого належать одні з найкращих натюрмортів у французькому живописі. Про його картини кажуть: «Це - чисте свято фактури, кольору і форми».

Зображуючи продукти харчування, і сир у тому числі, художники переважно оспівували смак і естетичну

привабливість їжі. Проте, в XX-му столітті харчам у живописі відводиться більш символічна і експериментальна роль.

 

 

Сальвадор Далі, Постійність пам’яті 1931 р.

Каталонський художник, скульптор, гравер, письменник, яскравий представник сюрреалізму XX століття Сальвадор Далі створив один з найбільш відомих образів в історії мистецтва - годинник, який плавиться і розтікається. На задум картини «Постійність пам'яті» художника надихнув м'який французький сир. І хоча дехто вбачає в ній вплив теорії відносності Ейнштейна, сам Далі завжди стверджував, що годинники є нічим іншим, як «ніжним, екстравагантним і самотньо-параноїдальним Камамбером часу і простору».

 

 

Крістіан Ферр

Сир, як об'єкт краси, нещодавно заново відкрив британський художник Крістіан Ферр. Цікаво, що він наймолодший в історії, який у віці 28 років був уповноважений Королівською Зарубіжною Лігою офіційно намалювати портрет Королеви Єлизавети II, яка з багатьох художників вибрала саме його.Як зазначив Ферр, його приваблюють не тільки візуальні якості сиру, але й «майстерність, яка потрібна для його виготовлення».

Він намалював практично всі види сиру від твердого «Бемстера» до схожого на суфле «Петі Лангре». Дивним чином художника також надихають плавлені сирки масового виробництва, у яких він знаходить щось «дійсно кумедне». «Це було одразу після брекзіту, і він виглядав так самотньо», - додає Крістіан Ферр.

Художник зазначає, що його картини з сирами можуть відобразити весь спектр людських емоцій. А те, який сир подобається людині, може багато розповісти про неї. Улюблений сир самого Ферра - це витриманий «Гауда» - цілком влучно для наступника голландських художників.

Традиційно, наприкінці грудня у Центральному будинку художника Національної спілки художників України відкривається Всеукраїнська Різдвяна виставка. На цей раз виставка відбудеться з 19 грудня до 12 січня.

 

Бажаємо всім веселих Різдвяних і Новорічних свят!

 

Для більш детального ознайомлення з матеріалом пропонуємо скористатися посиланнями:

https://agritura.livejournal.com/154402.html

http://www.bbc.com/ukrainian/vert-cul-40065366

https://www.google.com/search?q=голландський+натюрморт+17+століття

https://www.google.com/search?q=шарден+натюрморт&rlz

https://www.google.com/search?q=Сальвадор+Далі

https://www.google.com/search?q=художник+Крістіан+Ферр

Добавил: CNTB, 20.12.2019, в категорию Тема їжі в мистецтві
Просмотров: 31 | Загрузок нет | Рейтинг: 5.0