(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

Цвітуть конвалії духмяні

        Не топчіть конвалій!

«Все в маленьких дзвониках пахучих -
Площа, вулиця, провулки, тротуари...
То весна у наступі могучім
Скинула десантом їх із хмари...
»

Ніжна, красива, запашна, символ кохання, чистоти, вірності – це все про конвалію, а як приємно дарувати букетик цих білих дзвіночків. Конвалія в перекладі з латини означає «лілія долин». У природних умовах  конвалія росте у всіх країнах Європи. Цвіте весною. В Україні ця пахуча рослина поширена майже по всій території.

Квіти конвалії містять ефірну олію, до 0,09%, яка дуже ціниться у парфумерії.  Есенція з конвалії входить до вищих  сортів парфумів, її використовують  українські парфумери та всесвітньо відомі парфумери з Франції.  

Використовують конвалію і як лікарську рослину. Її офіційно визнано лікарською у 1881 році. Найвідоміші ліки – краплі Зеленіна – ліки від серцевих захворювань. Препарати конвалії заспокійливо діють на центральну нервову систему. Ліки, які виготовляють з трави цієї рослини застосовують як жовчогінні при захворюваннях  печінки. Значно ширше використовує конвалію  народна  медицина.   Вживають настойку квітів  як заспокійливий, снотворний засіб. Завжди потрібно памятати, конвалія – отруйна рослина. Користуватися нею потрібно після попередньої консультації з лікарем. Сильний запах конвалії може спричинити запаморочення, судоми, тому необхідно провітрювати приміщення та ставити  букетик в  окрему вазочку, подалі від інших квітів.

Незважаючи  на це є безліч цікавих фактів про цю рослину. До 1992 року вона була квітковою емблемою Югославії. Жителі Фінляндії вважали конвалію національною квіткою (з 1967 року), там на місцевих монетах було зображення квітки, аж до переходу країни на євро. Археологи встановили, що древні єгиптяни вирощували ці квіти ще більше 2 – х тисяч років тому назад. Культивувати  конвалію садівники стали з ХV cтоліття і вивели величезну кількість садових сортів: серед них  «Rosea», його особливість в тому,  що квіти мають  ніжно – рожеві тони, а на одній кісті ростуть до 14 маленьких квіток. Сорт «prolificans» -  низькорослий з махровими численними квітами білого кольору з чудовим ароматом. Сорт «Віктор Іванович» - дуже висока конвалія, до 50 см, цвіте до 20 днів, а потім радує садівників яскравими червоними плодами.

Особливо шанують конвалію у Франції – там в першу неділю  травня святкують  День конвалії.  Вважається, що  традиція  зявилася у 1561 році. Король Карл ІХ 1 травня вирішив у звязку з приходом весни подарувати  всім придворним  дамам  букетик  модної  на той час конвалії. Придворні служителі  прикріпляли квітку в петлицю одягу.  Зазвичай, цього дня дарують один одному букетики цих весняних квітів, торгівля  якими 1 травня  дозволена всім, і не обкладається  податками.  Подарункові букетики бережуть як талісман, котрий приносить щастя протягом року, до наступного Дня конвалії. Якщо під час танцю молоді люди обмінюються букетами конвалії, вважається – з цього моменту вони заручені. Відмовитися від букету означає відмовитися від дружби, кинути квіти під ноги - виразити зневагу.  


Британці переконані, що конвалія  росте тільки там, де казковий Леонард переміг дракона. Ця  квітка – символ щастя, чистого кохання. Згідно з британською традицією в букеті нареченої обовязково мають бути конвалії. Ці ніжні квіти були  основними у весільному букеті дружини принца Вільяма - Кейт Міддлтон.            

У древніх скандинавів конвалія була квіткою богині вранішнього сонця. Оспівана ця чарівна і тендітна квіточка у вірші видатної нашої поетеси Лесі Українки,   «Конвалія» (1884 рік), у вірші Ростислава  Братуня, на слова якого класик  української  музики Мирослав  Скорик  написав пісню «Не топчіть конвалій». Вона була дуже популярною у сімдесяті роки минулого століття у виконанні  співачки Юлії Пашковської – дружини відомого артиста Тарапуньки  (Юрія Тимошенка). Пісня «Не топчіть конвалій» увійшла до Золотого Фонду української  естради.   

Існує легенда, що конвалія – це щасливий сміх русалки Мавки, який розсипався по весняному лісі, коли вона вперше пізнала радість кохання. Нам всім потрібно  берегти  цю  крихітну  квіточку, яка захоплює вас і наповнює піднесеними почуттями. 

 

 

Більше інформації за посиланнями:

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%8F_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0

http://www.poetryclub.com.ua/printpoem.php?id=839035

https://www.pisni.org.ua/songs/4182931.html

https://rivne1.tv/news/34595

https://traveling.com.ua/uk/vidpochynok-za-kordonom/sviata-za-kordonom/travnevi/660-sviatkuvannia-u-frantsii-1-travnia

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D1%96%D1%8F_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0#/media/Файл:Convallaria_majalis_l.jpg

 

 

Добавил: CNTB, 30.04.2020, в категорию Цікаві факти
Просмотров: 39 | Загрузок нет | Рейтинг: 5.0