(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

Улюблена крупа політиків: гречка може стати дефіцитом в Україні

Газета по-українські.-25.08.2020

Цьогоріч в Україні посіяли мінімальну кількість гречки від необхідного продовольчого запасу: потрібно 150 тис. га, маємо 78 тис. Крім того, великого врожаю крупи не прогнозують. Тому є підстави говорити, що гречка зростатиме в ціні, розповів Gazeta.ua виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Часто чуємо про стрибки цін на гречку. Крупа може дорожчати у кілька разів, потім різко дешевшати. З чим це пов'язано?

Досі громадяни не забули про стрімке подорожчання гречки 2016 року. Зараз розгортається нова хвиля підвищення вартості крупи. Це пов'язано з тим, що в Україні за останні 20 років у 10 разів зменшилися посівні площі під культурою. Їх продовжують скорочувати щороку. Тому відбулося зменшення виробництва гречки. Вона — нішева культура, яка має обмежений попит на світовому ринку. Українські агрохолдинги відмовилися від виробництва. Зараз гречку вирощують середні та невеликі підприємства. Але через цінові гойдалки ринок не прогнозований. За умови високих доходів цього року ніхто не гарантує виробникам, що вони не отримають ще більших збитків наступного. Водночас у нас відсутня державна політика з підтримки виробництва нішевих культур.

У чому секрет популярності? Адже про крупу згадують насамперед.

На підсвідомості українця гречка має найбільшу цінність серед усіх інших круп. Наприклад, політик, даруючи гречку, намагається сказати виборцю, що цінує і поважає його. З іншого боку, гречка - традиційний продукт. Коли крупа починає стрімко дорожчати, люди намагаються закупити її про запас. Так почуваються спокійніше.

Хто основний покупець гречки?

Це середній споживач, вихований на традиціях споживання гречки з дитинства. Він купуватиме її, незважаючи на цінові гойдалки. Щоправда, зростання ціни до понад 30 гривень за кілограм призвело до того, що об'єми продажів крупи скоротилися. Країна втрачає як гречкосіїв, так і споживачів гречки. Часто її замінюють дешевшими аналогами або новими незвичними для нас видами круп. Завжди залишаються традиційні макарони, перловка, рис, ячмінна крупа. Однак вони не можуть повноцінно замінити гречку. Вона не містить глютену, має підвишенний вміст рутину, працює як радіопротектор. Також корисна для хворих на діабет, бо тільки гречаний склад вуглеводню розкладається повільно з меншою кількістю цукрів. Особливо це стосується зеленої гречки.

Яку гречку українці переважно купують у магазинах — вітчизняну чи імпортну?

Останні три роки на український ринок масово потрапляла російська гречка. Її завозили через Казахстан і маркували як казахську. У Росії собівартість гречки була низькою, тому місцеві виробники поступово захоплювали наш ринок. Фактично цілеспрямовано вбивали цю галузь в Україні. Це один із елементів гібридної війни РФ з Україною. Водночас з початку пандемії коронавірусу Росія та країни Євросоюзу запровадили обмеження на імпорт гречки, жита, льону, часнику, цибулі. Заборона діяла до 30 червня 2020 року. Поки її не продовжували. З іншого боку, перехідні запаси гречки, які Росія могла поставити на український ринок, закінчилися. Також у країни надзвичайно висока внутрішня ціна. Гуртові поставки в середньому пропонують по 25-28 гривень за кілограм. Це фактично як у нас. Тобто фінансові передумови, щоб завозити російську гречку в Україну, відсутні. Крім Росії та Казахстану, крупу ще можемо поставляти з Польщі. Завозити гречку з Китаю не маємо можливості. Водночас у Китаї, Японії, Індії споживають зовсім інший вид крупи - гречка татарська. Ми їмо гречку звичайну. Використовуємо її насамперед як круп'яну культуру. На Сході переважно споживають вироби з гречаного борошна.

Gazeta.ua

Добавил: CNTB, 04.09.2020, в категорию Дайджест