(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

Максим Мартинюк: Люди бояться не відкриття ринку землі, а того, що їх обдурять

AgroPortal.ua.-07.10.2019

Колишніх чиновників, як і політиків — не існує. Особливо в часи, коли вирішується доля держави. Максим Мартинюк, в.о. міністра аграрної політики та продовольства України у 2018-2019 роках, відійшов від політики, проте не полишив суспільної діяльності. Що думає сьогодні екс-очільник аграрного відомства про відкриття ринку землі в Україні та його подальше функціонування, редакція AgroPortal.ua розпитала його особисто.

Максиме Петровичу, вже місяць усі тільки й говорять про ринок землі, точніше про його відкриття. Чому Уряду Гройсмана не вдалося запустити ринок землі?

Максим Мартинюк: Законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення Урядом Гройсмана був напрацьований, але ми його не подавали до Верховної Ради і навіть не оприлюднювали. На те була причина — відсутність політичної волі тодішнього Президента. Тому, розуміючи, що ринок землі з тим парламентом нам не вдасться запустити, ми зосередилися на підготовчій роботі. Адже для того, щоб ринок запрацював, йому необхідна відповідна інфраструктура. Ми займалися інвентаризацією земель, виправляли помилки в кадастрі та поліпшували його функціонал. Приміром, ще три роки тому, перебуваючи в Києві та маючи земельну ділянку в Тернопільській області, потрібно було їхати в регіон, щоб отримати витяг. Зараз це можна зробити, не виходячи з кабінету. Це один із здобутків Уряду Гройсмана, але основним є те, що ми перевели дискусію щодо відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення у нову площину: питання «бути чи не бути ринку землі» вже не є на сьогодні дискусійним, зараз полеміка змістилася в сторону того, в якій саме формі його відкривати. Усі, хто говорить, що землю продавати не можна, забувають про одну річ — земля уже в приватній власності.

Нещодавно Ви заявили, що законопроект про ринок землі, розроблений Кабінетом Міністрів, не відповідає ключовим вимогам, озвученим Володимиром Зеленським. Що саме Ви мали на увазі?

Максим Мартинюк: Якщо дослівно, то я сказав, що «Уряд не виконав завдань, які були поставлені Президентом». Адже по факту на сьогодні є урядовий законопроект на 1,5 аркуша, «гуляють» інтернетом певні концепції і нещодавно з'явилося два депутатських законопроекти. Те, що урядовий законопроект був зроблений нашвидкуруч, сумнівів немає. Адже після його оприлюднення робочі групи продовжують над ним працювати. Наскільки я володію інформацією, написанням і розробкою цього закону займаються не урядовці та не органи влади. Очевидно, до них залучені міжнародні структури, але хто саме входить в ті робочі групи та як вони приймають рішення щодо вибору моделі — невідомо. Зареєстровані ж законопроекти, текст яких ще не оприлюднили (на час запису розмови — ред.), мають свої нюанси. У них запропоновані обмеження у розмірі 200 тис. га земельного банку в одні руки. Контролювати чи адмініструвати це обмеження має Антимонопольний комітет в порядку визначеному КМУ. Так написано в презентації. Але є момент: діяльність Антимонопольного комітету регламентується спеціальним законом, у якому комітет немає функції щось адмініструвати в земельних питаннях. І от коли з'явиться текст законопроекту, то треба глянути чи вносяться цим законопроектом зміни до роботи Антимонопольного комітету, якщо вносять, то значить це робоча історія, а якщо ні — бездіяльність. Це лише один з прикладів.

agroportal.ua

Добавил: CNTB, 18.10.2019, в категорию Дайджест