(044) 279 85 78
cntbhp@gmail.com

Бізнес запитує: Чи допоможе держава вирішити проблеми пасічників?

AgroPortal.ua.-04.02.2019

Україна за перші 10 днів року зазвичай вичерпує річну квоту на постачання меду до ЄС, але при цьому жодна статистика не знає, скільки маємо пасічників і скільки меду взагалі виробляється. Як легалізувати медовий бізнес, чи можуть пасічники розраховувати на державну підтримку, що робити із залишками меду та як у цьому році уникнути масових потрав бджіл — з цими питаннями до заступника міністра аграрної політики та продовольства Віктора Шеремети (В.Ш.) звернувся президент Спілки пасічників України Володимир Стретович (В.С.).

В.С.: Щоб розуміти, скільки виробляємо і якого меду, потрібно знати, насамперед, хто ці виробники, скільки мають бджолиних сімей, скільки збирають. Держава в центрі Європи взагалі не має обліку такої великої сільськогосподарської царини, як пасічництво і мед. Загалом сьогодні пасічники займають значний соціальний пласт. Остання порахована кількість пасічників датується 1992 роком, коли в Україні нараховувалося 320 тис. пасічників. За цей період ще з’явилися промислові пасічники, прийшла молодь, і ми точно не знаємо, скільки їх зараз. І всі наші намагання порахувати їх, скласти реєстр даються з великими труднощами. Адже пасічники вбачають у цьому намагання Спілки і держави обкласти їх податками. Тут вже маємо недовіру, а це політична складова, тобто громадянин не довіряє державі й тому не показує себе. Фактично вони всі знаходяться поза правовим полем і ні на яку державну допомогу чи підтримку не можуть розраховувати без реєстрації пасіки і своєї діяльності. Відверто скажу, що сьогодні паспорт пасіки має від сили лише 50% пасічників. Також кожен пасічник має бути зареєстрований за місцем проживання або фактичного місця знаходження пасіки. Зареєстрованих маємо десь 25% від загальної кількості пасічників. Тому ми не можемо мати точних даних щодо кількості меду, не знаємо його асортимент. Сьогодні можу сказати лише за себе — утримую 30 бджолосімей і отримую за сезон десь близько 900 літрів меду.

В.Ш.: Так, дійсно ми знаємо лише приблизну кількість меду, який виробляється в Україні. За статистикою — 68 тис. тонн меду, за моїми підрахунками — щороку виробляється до тисячі залізничних цистерн на рік. Але іде напрацювання Проекту про порядок введення ветеринарно-санітарного паспорту пасіки, де буде прописано, як здійснювати нагляд та обліковувати виробництво саме в бджільництві.

В.С.: Так, ми рухаємося, але в порівнянні з Молдовою, Казахстаном, Польщею, де діють державні програми, ми значно відстаємо.

В.Ш.: В цьому напрямку ми ще небагато зробили. Але в останньому порядку, який мають затвердити в Кабміні, якщо в нас у минулому році пасічникам можна було скористатися лише такою державною підтримкою як дешевий кредит, де буде компенсуватися облікова ставка НБУ, то на 2019 рік внесені додаткові зміни про підтримку кооперативів бджолярів. Одноосібно пасічників держава ще не готова підтримувати, оскільки реєстрації як такої, на жаль, немає. А от кооперативам пасічників готові компенсувати 70% придбаного обладнання. Адже сьогодні пасічники продають мед за кордон через посередників, без вказання виробника. За умов придбання кооперативом обладнання можна самостійно фасувати мед, вказати назву кооперативу як виробника.

[Бесіда заступника міністра аграрної політики та продовольства Віктора Шеремети і президента Спілки пасічників України Володимира Стретовича далі]

agroportal.ua

Добавил: CNTB, 09.02.2019, в категорию Дайджест
| Теги: Бізнес запитує: Чи допоможе держава